Genç Erişkin (12-18 Yaş)

Genç Erişkinlerde Ağız ve Diş Sağlığı

Genç erişkinlerde diş çürüğünü engellemek için ne yapmalıyız?

Ağız hijyeninin kötü olması diş çürüğünü arttıran faktörlerin en başındadır. Çürük, şekerli gıdaların, gazlı içeceklerin ve sporcu içeceklerini çok sık tüketen gençlerde görülmektedir. Düzenli diş hekimi kontrolü, koruyucu uygulamaların yapılması, varsa çürüklerin tedavisi, diş dostu beslenmenin teşvik edilmesi ve asitli içecekler yerine suyun tercih edilmesi ie yeni çürük oluşumu engellenmiş olur.

11-18 yaş arasında da fissür örtücü uygulanır mı?

6 yaş dişlerinin tümü dolgulu ya da fissür örtücü uygulanmış genç erişkinlerin 12 yaş dişleri (2. büyük azı) sürdüğünde fissür örtücü uygulamalarının yapılması önerilmektedir.

Çocuğum diş sıkıyorsa ne yapmalıyım?

Genç erişkinlerde ve yetişkinlerde diş gıcırdatmak önemli bir sorundur. ileride oluşabilecek eklem problemlerinin önüne geçmek için mutlaka diş hekiminizi bu konuda bilgilendirmeniz gerekmektedir. Dişlerde kırıklar, ağrı, hassasiyet meydana gelebilmektedir. Diş sıkmalarına karşı kişiye özel koruyucular yapılarak eklem ve diş sağlığı korunabilir.

Gençlerin sakız çiğnemesi güvenli midir?

Sakız çiğnerken özellikle şekersiz ya da ksilitol içeren sakızların tercih edilmesi önerilmektedir. Sakız çiğnemek tükürük akışını arttırır, dişler doğal olarak temizlenir.

Ağız kokusu için ne yapmak gerekir?

Ağız kokusu, kötü ağız hijyeni, dişlerde çürük olması, dil yüzeyinin bakteri plağı ile kaplanması nedeniyle oluşmaktadır. Düzenli diş fırçalama,diş ipi kullanımı, düzenli diş kontrolleri ile desteklendiğinde ağız kokusunu önlemek mümkündür. Tüm bu koşulların sağlandığı durumlarda bile devam eden ağız kokusu altta yatan başka bir sorunun işareti olabilir. Astım, sinüs ve boğaz enfeksiyonları da ağız kokusuna sebep olabilmektedir.

Metin Yazarı: Pedodonti Uzmanı Dr. Dt. Banu Kürkçü

Yorum Yapın