Hamilelikte Diş Bakımı ve Tedavileri

Hamilelikte Diş Bakımı ve Tedavileri

Hamilelik süresince anne adaylarının önemle üzerinde durmaları gereken unsurlardan biri de ağız ve diş sağlığıdır. Özellikle, dişeti kanamaları ve diş çürüklerindeki artış hamilelik döneminde en sık karşılaşılan problemlerdir.

Artan östrojen hormonuna bağlı olarak normal yaşantıda sorun yaratmayan plak hamilelik döneminde diş eti kızarıklığına, kanamalara hatta diş eti büyümelerine sebep olmaktadır. “Hamilelik tümörü” olarak da adlandırılan bu büyümeler her ne kadar doğum sonrasında zamanla küçülerek yok olsa da hamilelik sırasındaki diş bakımı bu problemin görülme olasılığını azaltmaktadır.

İkinci sıklıkla karşılaşılan problem de diş çürüğündeki artıştır. Halk arasında bebeğin annenin dişlerindeki kalsiyumu kullandığına ve bu yüzden diş çürüğünde artışın meydana geldiğine dair bir görüş olsa da bununla ilgili bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Diş çürüğündeki artışa bulantı sebebiyle iyi fırçalamama ve şekerden zengin beslenmenin sebep olduğu bilinmektedir.

Hamilelik süresince ağız ve diş sağlığı açısından  dikkat edilmesi  gereken konular: 

  • Rutin diş kontrolleri anne ve bebekleri için herhangi bir risk taşımaz ancak diş hekimine hamileliğin kaçıncı ayında olunduğu ve kullanılan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi önemlidir.
  • Diş tedavileri mümkün olduğunca ikinci üç aylık döneme (4,5,6. Aylar) ertelenmeli ve ağrılı işlemlerden kaçınılmalıdır.
  • Lokal anesteziklerin bebeğe zarar verdiğine dair bir veri yoktur hatta ağrının anne ve bebek üzerinde daha fazla strese yol açtığı bilinmektedir.
  • Antibiyotik olarak penisilin türevleri güvenli bir şekilde kullanılırken tetrasiklin türevleri, kesinlikle kullanılmaması gereken antibiyotik grubudur. Bebeklerin diş gelişimi rahim içi dönemde olduğu için tetrasiklinler geri dönüşümü olamayan diş renklenmelerine sebep olmaktadır. Diş hekimleri kullanılacak her türlü ilaç hakkında anne adayını kontrol eden doktor ile iletişim halinde olmalıdır.

En çok çekinilen bir diğer konu ise  röntgen çektirmenin bebeğe zarar verip vermeme durumudur. Diş kliniklerinde kullanılan röntgen cihazlarının radyasyon oranı çok az olsa da mecbur kalmadıkça bu işlemden kaçınılmalıdır. Zorunlu durumlarda ise anneye kurşun önlük giydirilmeli ve düşük dozda film çekilmelidir.

Anne adaylarına, 

  • Hamilelik planlanıyorsa, öncesinde ileride sorun çıkaracak tüm diş tedavi ve bakımlarını tamamlamaları;
  •  Hamileler, günde en az 2 kere dişlerini fırçalamaları,
  • Bebeğin diş gelişimi için dengeli beslenmeleri,
  • Şekerden zengin ara atıştırmaları azaltmaları,
  • Rutin diş kontrollerini yaptırmaları ve
  • Kusma sonrasında dişlere zarar vermemek için en az 45 dakika diş fırçalamadan kaçınmaları, çok rahatsız oldukları durumda ise karbonatlı su ile gargara yapmaları önerilmektedir.

Son yıllarda yapılan çalışmalardan çıkan sonuçlar doğrultusunda bebeğin ağzındaki bakterilerin anneninkiyle aynı olduğunu biliyoruz. İyi bir ağız hijyeni ile çürüksüz bir nesil ilk hedefimiz arasında olmasıdır.

Siz dişlerinizi korumazsanız bebeğinizin dişlerini kim koruyacak ?

Metin Yazarı: Pedodonti Uzmanı Dr. Dt. Banu Kürkçü

Yorum Yapın