Bebeklerde İlk Diş Muayenesi

Bebeklerde İlk Diş Muayenesi

Genel kural olarak “İlk ziyaret ilk doğum günü” dür.  Yaklaşık ilk süt dişlerinin 8-12 aylar arasında sürdüğünü düşünürsek çocuğunuz ilk yaş gününü geçirmeden pedodonti uzmanı ile tanışmalıdır. Bu karşılaşmanın genel bir kontrol niteliğinde olacağı, ağız ve diş bakımı konusunda temel eğitimleri içereceği düşünülebilir. Yani, acil bir durum yoksa genellikle annelerin bebeklerinin ağız ve diş sağlığı hakkında merak ettikleri konular ile ilgili bir bilgilendirme sohbeti şeklinde geçmektedir.

İlk diş muayenesinde ne olur?

Çocuğunuzda henüz çürük ve ağrı olmadan diş hekimiyle tanışıp rutin `sohbet ve kontrol` ziyaretlerinde bulunulması, toplumdaki diş hekimi korkusunun çocuklara geçmesinin önlenmesi bakımından büyük önem taşımaktadır.

İlk diş randevusu genellikle kısa ve basit olur. Pedodonti uzmanı çocuğunuzun karakteri ve davranış şekilleri hakkında bilgi sahibi olup, çocuğunuza nasıl yaklaşacağı hakkında bir plan yapar. Basit bir diş-dişeti muayenesi yaparken dişlerde bir problem olup olmadığına hızlıca bakar. Size  çocuğunuzun diş sağlığı ile ilgili bilgilendirme yapar.

Çocuğumu ilk diş muayenesine nasıl hazırlamalıyım?

Çocuğunuzu ilk diş muayenesi için en mükemmel hazırlama ailenin pozitif tutum takınmasıdır. Çocuklar, ailesinin diş hekimi endişelerini ya da önceki diş hekimi deneyimleri ile ilgili yaptıkları negatif yorumları hafızalarına kazır. Bu hayatta en güvendiği kişiler olan anne ve babasının endişe ile bahsettiği bir yerden kendisinin de mutlaka endişe duyması gerektiğini düşünür ve emin olun ki o şekilde hareket eder. Yani çocuklarınız sizin aynanızdır. Burada yapılması gereken çocuğunuza dişlerin ve diş etlerinin sağlığını korumanın çok önemli olduğu ve doktorların da bunu sağlamada onun yardımcısı olacağını anlatmaktır. Asla aklınızdan çıkmaması gereken, bir pedodonti uzmanına gittiyseniz karşınızdaki hekimin çocuğunuzdaki endişe ve korku ile başa çıkma konusunda eğitimli ve çocuğunuzu rahatlatmada uzman olduğudur.

Metin Yazarı: Pedodonti Uzmanı Dr. Dt. Banu Kürkçü

Yorum Yapın