Çocukluk – Okul Çağı (6-11 Yaş)

Çocukluk Çağı Ağız ve Diş Sağlığı

Okul çağındaki çocuğumda ortodonti hakkında bilmem gerekenler nedir?

Bu yaş grubu çocuklar karışık dişlenme dönemindedir ve genellikle bu dönemde dişler ve çeneler arasındaki uyumsuzluklar kendini göstermeye başlar. Erken dönemde farkına varıldığında maloklüzyonların oluşumunun engellenmesi , durdurulması ve olan problemlerin ortadan kaldırılması amacıyla yapılacak işlemlerin belirlenmesi için ortodonti muayenesi yapılır. Bu muayene 7 yaş civarında yapılır. Dişlerin sayı, boyut, şekil ve yapı bakımından değerlendirilmesi için bir panoramik röntgen ile desteklenerek tedavi planlamasının daha doğru yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Panoramik radyografi nedir, neden çekilir?

Panoramik radyografi, her iki çenenin ve buna bağlı komşu anatomik yapıların incelenmesini sağlayan bir tekniktir. Genel olarak dişlerin kapsamlı olarak incelenmesi, azı dişlerin yerlerinin belirlenmesi, bilinen veya şüpheli lezyonların tanısı, travma, kök şekilleri, dişlerin sürme zamanları veya gelişimi ile ilgili bilgi edinme, gömülü, kayıp veya fazla dişler, dişlerin sayı, yapı, şekil ve büyüklüğü hakkında bilgi sahibi olabilmek gibi çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Spor yaralanmalarına karşı çocuğumu nasıl koruyabilirim?

Okul çağı çocukları da spor yaralanmaları da önemli bir yer teşkil etmektedir. Dudakların ve diş etinin yaralanması, dil, yanak ya da yüz yaralanmaları, diş çatlakları, diş kırıkları, dişin yerinden fırlaması ya da çene kırıkları ile karşılaşılabilir. Diş ve çevre doku yaralanmalarından sporcu dişlikleri (mouth guards) kullanılarak oluşabilecek hasarı en aza indirmek mümkündür.

Metin Yazarı: Pedodonti Uzmanı Dr. Dt. Banu Kürkçü

Yorum Yapın