Çocuk Diş Tedavisinde Estetik Uygulamalar

Hangi yaş grubunda olursa olsun çocukların güne sağlıkla gülümseyerek başlamaları için biz pedodonti uzmanlarının elinin altında bir çok seçenek bulunmaktadır.

1. KOMPOMERLER (BEYAZ/RENKLİ)

Kompozitlerin estetik özellikleri ile cam iyonomerlerin flor salma özelliklerini içinde barındıran, diş ile aynı renkte olabildikleri gibi süt dişlerinde çocukların motivasyonunu arttırmak için kullanılan renkli olan formları da vardır.

2. KOMPOZİT DOLGULAR

Kompozit dolgular, günümüz diş hekimliğinde yoğun olarak kullanılan, diş yüzeyine kimyasal yolla bağlanan, minimal diş dokusunu kaldırılmasına olanak sağlayan estetik dolgu materyalleridir.

3. PEDİATRİK ZİRKONYUM KRON

Aşırı madde kaybı olan süt dişlerinin tedavisinde, metal içermeyen, doğal diş renk ve kontürlerinde üretilmiş estetik kronlardır. Biyouyumlulukları üstündür. Estetiğin yanında fonksiyon açısından da üstün özellikleri vardır.

4. BONDİNG

Çürük, kırık, çukurcuklu ya da renklenmiş dişlerin, diş rengindeki kompozit dolgular ile onarılıp estetiğin sağlanması işlemine verilen isimdir.

5. REZİN İNFİLTRASYON TEKNİĞİ

Rezin infiltrasyon tekniği minimal invaziv diş hekimliği konseptiyle mükemmel uyum gösteren, başlangıç çürük lezyonlarının tedavisinde yenilikçi bir yaklaşımdır.

Ayrıca ortodontik tedavi sonrası oluşan beyaz nokta lezyonları infiltrasyon tekniği ile tedavi edilmektedir. Bu yöntemin en önemli avantajı, sadece tek bir klinik seansta, diş yapısının girişimsel olmayan bir müdahale ile korunmasının sağlanabilmesidir.